قوم های ساکن منطقه ورامین و طالب آباد

منطقه  ورامین که علاوه بر شهرستان ورامین شامل سه شهرستان پاکدشت و پیشوا و

شهرستان قرچک  و همچنین  روستا های بسیاری مانند طالب آباد راگا می شود که در
 
 
طول زمان مهاجران زیادی را به خود جذب کرده که برخی از این مهاجران به دلیل های
سیاسی کوچ انده شده و برخی خود به این منطقه کوچیده اند. این مردمان با قومیت های مختلف همه گی مردمان بومی منطقه محسوب می شوند که قبل از دوران معاصر
به ورامین آمده اند.
تاجیک ها: مردمانی فارسی زبان هستند که ساکنان کاملاً بومی منطقه محسوب می شوند. نام تاجیک احتمالاً از آنجا که این منطقه در زمان ایلخانیان رونق داشته به جا مانده است.
نام خانوادگی بیش تر این مردم همان تاجیک و یا گاهی همراه با پسوند است. تیره های
دیگر فارسی زبان در این منطقه وجود دارد که تاجیک نامیده نمی شوند ولی احتمالاً با
تاجیک ها هم ریشه اند؛ مانند میش مست، فرجی ، میری و....
لرها:یکی از بزرگترین اقوام ساکن در ورامین لر ها هستند که به دو گروه هداوند و بختیاری تقسیم می شوند. در باره ی آمدن لر ها به این منطقه روایت های زیادی وجود دارد در باره ی هداوند ها گفته می شود که گروهی در زمان شاه عباس و گروهی در زمان کریم خان زند که خود لر بود به این منطقه کوچانده شده اند و در باره ی بختیاری ها گفته می شود که از چهار محال بختیاری به ورامین آمده اند. شغل لر ها به صورت سنتی دامپروری و کشاورزی است.
 
ترک ها:گروه بزرگ دیگر ساکن ورامین مردمان ترک زبان هستند که از طایفه های مختلفی تشکیل گردیده اند به این منطقه آمده اند. گروهی از آنها قاجار هستند که در دوره کریم خان زند به این منطقه آمده اند،گویا ساکنان قفقاز بوده اند. و بقیه بیشتر در زمان قاجاریان که خود ترک بودند به ورامین آمده اند شاهسونها و اصانلوها نیز در دوره ی قاجار به این منطقه آمده اند وگروهی ازآنان از ورامین به شهرستان گرمسارنیز رفته اند .کنگرلوها نیز در دوران جنگ ایران و روسیه از ایروان ، نفرها و قشقاییها در دوره ی مشروطه از منطقه ی فارس و کارخانه یوسفی احتمالاً از زنجان یا کرمانشاه به این منطقه آمده اند. گروهی دیگر به نام خلج وجود دارد که به ترکی خلجی تکلم مینمایند و به این منطقه کوچ کرده اند در باره ی الیکاییها نیز گفته شده ترک زبان بوده اند ولی از مازندران کوچیده اند و زبان امروزیشان به تبری شبیه است وبیشتر الیکائی ها (علی کایی )در روستاهای بهنام سوخته  ورامین و تیره هایی از آنان نیز در گرمسار سکونت یافته اند و جمعیت زیادی نیز دارند .
کرد ها:این گروه شامل ایل پازوکی است که از کردستان ترکیه آمده اند و بیشتر در شمال ورامین شهرستان پاکدشت ساکنند نام قسمتی از منطقه ی ورامین به نام بهنام پازوکی خوانده می شود، دو گروه دیگر سیاه منصوری و چگنی هستند که در زمان صفویه به ورامین آمده اند. تیره های دیگر کرد زبان دیگری با نام هایی مانند کردبچه و قراچورلو و سیلسپور وجود دارد که اطلاعی در باره ایشان نیست.بوربورها و لرنی ها نیز کرد کرمانشاه هستند.
عرب ها:جمعیت قابل توجهی از عرب ها در دوره ی قاجار به ورامین آمده اند به طوری که به قسمتی از جنوب ورامین بهنم عرب می گویند، چند روستا نیز با پسوند عرب وجود دارد. بزرگتربن گروه آنان کتی و یا کوتی هستند که از نجد عمان در دوره ی ناصرالدین شاه آمده اند و به زبان عربی با واکواژه هایی از فارسی ،ترکی و لری سخن می گویند. گروه دیگر عرب میش مست هستند که در صدر اسلام به خراسان و سپس در دوره ی قاجار به ورامین آمده اند. گروه دیگری با نام کله کو وجود دارد که به زبانی شبیه عربی سخن می گویند ولی اطلاعات دیگری در دست نیست. 
 

موزه مردم شناسی1

موزه مردم شناسی2

موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی3

[ پنجشنبه ۱۳٩٢/۱۱/٢٤ ] [ ٥:٢٩ ‎ب.ظ ] [ علی سنجری ژوژکیان ]

[ نظرات () ]