تاریخچه راگا تهران

با توجه به وجود اقوام بومی ساکن در فلات مرکزی ایران که دارای فرهنگ ، تمدن ، زبان و صنعت پیشرفته ای بوده اند،نزدیکی مراکزی نظیر  چشمه علی  ری " راگا " تهران که در هزاره هفتم ، یکی از نخستین نقاط اسقرار اقوام بومی بوده و همچنین فلات مرکزی ایران به علت وجود چشمه علی پر آب ، از گذشته دور تاکنون مورد توجه بوده است . از دیگر نقاط فرهنگی پیش از تاریخ ایران می توان  به سیلک کاشان ، قره تپه شهریار ، اسماعیل آباد و ... اشاره کرد که با هم در یک حوزه فرهنگی قرار داشته اند و گسترش و نفوذ جوامع پیش از تاریخ را در این محدوده نشان می دهند . نخستین آثار تمدن چشمه علی " راگا " به ویژه در تولید " سفالینه های سرخ " با رنگ سیاه یا قهوه ای سیر که تصاویری بر آنها نقش بسته پدیدار شد .تقریبا در همین دوران ، جماعت دیگری در طول همین رشته زمین های قابل کشت که در پای البرز بین کویر و کوه واقع بود ، اسکان یافتند البته استقرار در راگا به مراتب پیش از دیگر جاها و به گونه ای پایدار و توسعه یافته بود ، زیرا این شهر از موقعیت استراتژیکی خاصی برخوردار است . راگا در مکانی قرار دارد که جاده هایی که شرق ، غرب ، شمال و جنوب ایران را به یکدیگر متصل می کنند و ناگزیر از آن می گذرند .

بناربراین نحوه قرار گرفتن کوه ها ، کویر، وجود آب و نیز پهنه گسترده ای از زمین های حاصلخیز، موجب پیدایش شهر  " راگا "شد.
ورود آریایی ها در حدود هزاره دوم پیش از میلاد به" راگا "و استقرار شعبه ای از آنها در مسیر حرکت خود به شمال و غرب، آثاری از خود بر جای گذاشته که شواهد آن به صورت کوره های سفال پزی در کهریزک و نیز در سال 1373 در تپه معمورین در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) بدست آمده است. پس از ورد آریایی ها که مهمترین آنها مادها و پارسها می باشد و درآمیختن آنها(مادها) با بومیایی که پیش از آنها در این سرزمین مستقر بودند این منطقه نیز در تقسیم بندی مادها "متدرازی" یا " راگا " و " راکس" تعلق گرفت با پیروزی کورش برجد خود "آژیدهاک" در سال550 پیش از میلاد پایه های اولین امپراتوری بزرگ جهان پی ریزی شد و تا سال330 پیش از میلاد، دوام یافت . این اکپراتوری علاوه بر سرزمین های واقع در محوده حکومت ماد از شرق تا سند، غرب تا آسیای صغیر را نیز در بر می گیرد، در تقسیم بندی داخلی تغیرات چندانی نسبت به دوره ماد داده نشد و ایالات ماد ها همچنان با همان نام باقی ماند. در این دوره این منطقه د رمحدوده رک قرار داشته است 
"اسکندر مقدونی در تعقیب داریوش سوم از راه همدان به" راگا "وارد شد در ویرانیها به بار آورد در دوره زمام داری سولوکوس خسته معروف به  نیکاتل  312 ق.م  زلزله مهیبی" راگا "را ویران نمود . سلوکوس فرمان داد مجداد شهری بر ویرانه های راگا ساخته شود پس از جبران خرابی ها راگا را به مناسبت نام موطن خود  اروپوس  نامید و به همین علت در دوره سلوکیان راگا را اروپوس میگفتند . نخستین عکس العمل ایرانیان در مقابل یونانیان با اعلام استقلال پارتها جلوه گر شد. سال 246 ق.م  آخرین سال فرمانروایی  آنیتوس دوم بر امپراطوری سلوکی بود . در این سال  ارشک با پیروزی بر آنیتو خوس دولت  پارت  را برقرار نمود . پارتیان پایتخت های متفاوت داشتند که از جمله آنها راگا بوده که بر سر راه مادعلیا و پارت قرار داشته است و اقامتگاه موقت آنان بوده است و این منطقه جزو ایلات والی نشین ماد بزرگ به حساب می آمد . این خطه را به مناسبت نام بنیانگذار دودمان اشکانیان ارشکیه می گفتند و شاید نام روستای عشق آباد که در اصل اشک آباد  بوده است و امروزه در نزدیکی طالب آباد جنوب شهر راگا تهران قرار دارد از این زمان بر جای مانده است . افسانه هفت خاندان به روزگاذ پارتیان و منطقه تیولهای بزرگ ایشان در منابع عربی و از بزخی اشارات یاد شده در متن های کهن یونانی و رومی می توان دریافت که کانون خاندان  مهران  نزدیک راگا بود . خاندان اخیر از بعضی لحاظ با خاندان دیگری از راگا به نام اسپندیا  پیوندهای داشته اند . اردشیر اول  بنیانگذار سلسله ساسانی در سال 223 میلادی با شکست دادن  اردوان پنجم  حکومت ساسانی را بر اساس بنیاد وحدت مذهبی و ستایش اهورا مزدا  پایه گذاری کرد . در این دوره آتشکده های مهمی در نقاط مختلف ایران با تفکر خاص ساخته شدند که هر کدام به طبقه ای خاص اختصاص داشته اند . از این دوره آثار قابل توجهی در شهر راگا به جای مانده است که درموزه ها می باشند که از جمله گچبریهای زیبایی که از تپه عشق آباد که با طالب آباد فاصله چندانی ندارد به دست آمده و آن را به غلط از آثار چال طراخان معرفی کرده اند . در فهرست بزرگ در باریان شاپور یکم از دبیری از راگا به نام ارشتات دبیر  از مهر آنها و از شهر راگا نام می برد .

در این  دوره راگا یا ری کنونی دارای ضرابخانه معتبری بوده است ، در موزه آمیتاژ نمونه از سکه های دوره ساسانی وجود دارد که بر روی آنها نام ضرابخانه راگا به صورت " IDY " راگا نوشته شده است .

با حمله اعراب به ایران ، قدرتمندترین شاهنشاهی ایران بعد از همخامنشیان از پای در آمده و بسیاری نام ها و تقسیمات قبل از استقرار اعراب تحت تاثیر غلبه زبان عربی قرار گرفته و تغییراتی در آنها به وجود آوردند .

نقشه طالب آباد در گوگل مپس
 

[ پنجشنبه ۱۳٩۳/٧/٢٤ ] [ ٥:٤٥ ‎ب.ظ ] [ علی سنجری ژوژکیان ]

[ نظرات () ]