جغرافیا راگا تهران

زمین شناسی
شهر راگا کرانه ای است با پهنه ۲۲۹۳ کیلومتر مربع، از شمال به شهرستان تهران، از جنوب به شهرستان قم از شرق به شهرستان ورامین و شهرستان پاکدشت، از غرب  به شهرستان های اسلامشهر، رباط کریم و زرندیه گسترش می یابد وسعت  بخش سه گانه شهرستان راگا : بخش مرکزی 174  بخش کهریزک 543  و فشاپویه 1645 کیلومتر مربع می باشد شهر راگا مرکز شهرستان راگا بین هم بستان زمین شناسی '۳۶°۳۵ شمالی، '۲۶°۵۱ شرقی قرار گرفته است.ارتفاع این شهر از سطح دریا 1062 متر است. شهر راگا در جنوب ‌خاوری شهر تهران است. فاصله راگا تا مرکز شهر تهران بالغ بر14 کیلومتر است.

آب و هوا

هوای شهر راگا معتدل  و خشک می باشد. دست بالا میزان گرما در تابستان ۴۲  سانتی گراد بالای صفر وحداقل در زمستان به ۴  سانتی گراد زیر صفر می رسد. میزان باران سالیانه شهر راگا به دست ۲۰۰ میلیمتر است.

نا همواری ها

شهرستان راگا در دشت قرار دارد و کوه های آن بلندای زیادی ندارند. این کوه ها متشکل از:

    کوه بی بی شهربانو:این کوه در شرق شهر راگا و وصل به آن می باشد. کوه بی بی شهربانو در شرق شهر راگا و ارتفاع آن از سطح دریا 1535 متر است.
    کوه آراد:این کوه در مرکز شهرستان راگا مرز طول بخش های کهریزک و فشاپویه جای گرفته است. کوه آراد در 9 کیلومتری شمال ‌شرقی  حسن آباد قرار گرفته و ارتفاع آن 1428 متر است. از این کوه به نام اراده هم نام برده شده است. همچنین در یک نوشته مربوط به سال 1307 قمری وقتی ناصرالدین شاه قاجار که به دست دو نفر از مهندسین ایرانی آن زمان نوشته شده بود. از کوه آراد با نام کوه اراد یاد شده است. همچنین در کتاب زمین شناس مفصل ایران کوه آراد با نام کوه (حسن آباد و کنارگرد)نام برده شده است.
    کوه مره:این کوه در جنوب غربی شهر راگا و در جنوب شهر حسن آباد و رود شور جای گرفته است. و ارتفاع آن 1503 متر است.
    دامنه های شمالی کورابلاغ:کوه کورابلاغ یکی از کوه های پهنه مرکزی ایران است که در جای هم رسی چهار شهرستان زرندیه، ساوه، راگا و قم یاد شده است. بخش زیاد این کوه و دو ارتفاع آن 1915 متر و 1940 متر در شمال استان قم هست شده است. جنوب غربی شهرستان راگا به دامنه های شمالی این کوه پیوست. و بخش شرقی کوه (گوی داغ) در شمال کوه کورابلاغ در شهرستان راگا یاد شده است.


رودخانه ها

چندین رود معروف و با ارزش ایران که به حوضه البرز مرکزی ایران در جریان هستند همانند رودهای کرج، شور فشاپویه، جاجرود در ناحیه مرز شرقی شهرستان راگا در شهر راگا جریان یافته و سپس به رودهای کرج و جاجرود می پیوندند.

    رودخانه کرج از کوه البرز سرچشمه گرفته و پس از گذر از چندین شهرستان استان تهران به حوضه دریاچه نمک قم می ریزد. این رودخانه با سوی شمال غربی - جنوب‌ شرقی سرتاسر شهرستان راگا را می پیماید و پس از پیوستن به یکی از شاخه های جاجرود به دریاچه نمک قم می ریزد.
    رودخانه  جاجرود: رودخانه جاجرود یکی از رودهای همیشگی و با ارزش شهرستان استان تهران است که در مسیر جنوبی جاری است و در پایان به دریاچه نمک استان قم می ریزد. شاخه ای از این رود از ناحیه حد شرقی شهرستان راگا عبور می کند.
    رود شور فشاپویه: رود طولانی شور به طرف شمال‌ غربی-جنوب‌ شرقی پهنه شهرستان راگا را گذر می کند. این رود از 6 کیلومتری جنوب حسن آباد فشاپویه گذر می کند و به شوره‌ زار شرق حوض سلطان قم می ریزد. چندین رودخانه کوتاه هم از شهر راگا عبور می کنند. برخی از آنها تشکیل شده از رودخانه جعفرآباد یا دربند، رودخانه سرخه حصار و رودخانه کن.


پوشش گیاهی

شهرستان راگا به گونه آب و هوا نیمه صحرایی، دارای جنگل طبیعی نیست و جنگل مصنوعی آن نزدیک به 387 هکتار است. اما دارای مرتع های فراوان است و با 166200 هکتار در میان 12 شهرستان استان تهران پس از فیروزکوه، ساوجبلاغ و دماوند مقام چهارم را داراست. درختان گز و از گیاهانی که کاربرد دارویی دارند مانند خاکشیر، گل گاوزبان، کاسنی، کرچک و پونه در بسیاری جای ها می روید.

راه ها

شهر راگا در راه راه آهن تهران ـ مشهد و تهران ـ بندر ترکمن و در 15 کیلومتری ایستگاه راه آهن تهران جای دارد. سابر راههای دسترسی به این گستره تشکیل شده از:

    جاده ای به سوی جنوب غربی که از کنار دریاچه ی قم می گذرد و 125 کیلومتر از شهر راگا تا قم فاصله دارد.
    جاده ای به سوی جنوب شرقی از راه بزرگ راه به درازای 40 کیلومتر که به شهر ورامین می پیوندد.
    بزرگ راه تهران ـ قم
    راه کمربندی که بزرگ راهش با ارزش است و راه پیشین کرج و بزرگ راه در 4 کیلومتری تهران ـ کرج هست.
    راه های روستایی که به شهر می رسند.


 

[ شنبه ۱۳٩۳/۸/۳ ] [ ۱:۳٢ ‎ق.ظ ] [ علی سنجری ژوژکیان ]

[ نظرات () ]