زخم های که پیکره تپه تاریخی طالب آباد راگا را می آزارد

تپه تاریخی طالب آباد راگا چراگاه گوسفندان شد +تصاویر

جوانان اطراف تپه‌ باستانی «طالب آباد»شهر ری ری (راگا) گاهی اوقات از آن به عنوان پیست موتورسواری استفاده میکنند. چوپانان هم گوسفندان شان را برای چریدن به اطراف تپه تاریخی طالب آباد راگا می آورند،‌حفاران غیرقانونی هم در هر حالتی مشغول کار هستند.

صراط: جوانان اطراف تپه‌  باستانی «طالب آباد راگا» گاهی اوقات از آن به عنوان پیست موتورسواری استفاده می کنند. چوپانان هم گوسفندان شان را برای چریدن به اطراف تپه تاریخی می آورند،‌حفاران غیرقانونی هم در هر حالتی مشغول کار هستند.

 

به گزارش ایسنا،‌ گوسفندان روی تپه باستانی «طالب آباد راگا» در حال چریدن هستند و چوپان شان در بلندترین قسمت تپه نشسته و از آنها مراقبت می کند. حفاران غیرقانونی در همه جای این تپه تاریخی،‌ رد پایی از خودشان به جا گذاشته اند و سوراخ هایی که ایجاد کرده اند گاهی برای چوپان و گوسفندانی که در آن گیر می کنند دردسرساز می شود. رَد چرخ مورتورسوارن نیز در همه جای تپه‌ باستانی راگا دیده میشود، تکه های شکسته شده سفال هم از کنار جای چرخها بیرون زده اند.

 

یک باستان شناس پیشکسوت درباره تپه «طالب آباد راگا» می گوید: این تپه تاریخی تا کنون کاوش نشده و از طرفی خیلی هم تخریب شده است. این تپه را به هوای پیدا کردن گنج چندبار کنده اند و گویا مالک خصوصی هم دارد.

 

 

چرای گوسفندان در تپه باستانی تپه تاریخی طالب آباد
چرای گوسفندان در تپه باستانی تپه تاریخی طالب آباد

 

خسرو پوربخشنده در ادامه می افزاید: در بخشی از این تپه تاریخی نوشته ای پیدا کرده ایم که روی آن نوشته شده "این تپه در زمان شاهزاده دولت شاه قاجار ساخته شده است"، این تاریخ گذاری احتمالا مربوط به مرمت قلعه بوده است. از نظر من این تپه و خشت های به کار رفته در آن مربوط به دوره پیش از اسلام است. تپه‌ طالب آباد با قلعه «کامین یا قلعه سرخ» در مسیر اتوبان تهران- قم بی ارتباط نیست. شایان ذکر است تپه تاریخی طالب آباد شهر ری یا راگا در کیلومتر 14 بزرگراه تهران ورامین در روستا طالب آباد راگا واقع شده است

 

او می افزاید: در روستای «سلمان آباد» هم تپه ای وجود دارد که از نظر تاریخی با تپه تاریخی طالب آباد راگا هماهنگی دارد. سلمان آباد یک امامزاده‌ هم دارد که شنیده‌ام متاسفانه آن را هم تخریب کرده اند.

 

این باستان شناس اظهار می کند: اگر سازمان میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری می خواهد این تپه تاریخی را کاوش کند، باید به سراغ یک سری بناهای تاریخی دیگر هم برود؛ در غیر اینصورت باید در انتظار نابودی آنها بود.

 

پوربخشنده می گوید: ما از هزاره پنجم آثاری در شهر ری یا که در گذشته به آن راگا می گفتند داشته ایم و این منطقه یکی از پایتخت های پارت ها بوده است، بنابراین ما در اطراف آن شاهد قلعه های بزرگ و کوچک و تپه های دوره پیش از اسلام هستیم. این معماری ها جنبه‌ قلعه های نظامی دارند که اطراف آن از بین رفته و تنها این بخش باقی مانده است. من حتا سفال بدون لعاب دوره های پیش از تاریخ و تاریخی را هم در تپه تاریخی طالب آباد دیده ام. به نظر می رسد این قلعه ها معماری عظیمی داشته اند که در حال حاضر از بین رفته است.

 

او درباره اینکه چرای گوسفندان در اطراف تپه تاریخی طالب آباد راگا میتواند چه آسیبهایی به آن وارد کند؟ پاسخ میدهد: گوسفندان بی آزارتر از انسانها هستند و درست است که جای سُم آنها به تپه‌ لطمه میزند، اما لطمه ای که انسان به این آثار میزنند صدها برابر بدتر و خطرناکتر است،‌از طرفی موتورسواری روی تپه میتواند بخش زیادی از آن را از بین ببرد.


حفاری‌های غیرقانونی دردسرساز برای گوسفندان

 


حفاری‌های غیرقانونی در تپه طالب آباد

 

تپه تاریخی، چراگاه گوسفندان شد +تصاویر

خرده سفال‌ها روی تپه طالب آباد

 

تپه تاریخی، چراگاه گوسفندان شد +تصاویر

نظارت چوپان به روی گوسفندان از بالای تپه باستانی طالب آباد

 

حفاری غیر قانونی در تپه تاریخی طالب آباد
حفاری غیر قانونی در تپه تاریخی طالب آباد
در این ارتباط فیلمی کوتاه تهیه شده است که می توانید
تماشا یا دانلود نمایید
برای تماشا اینجا کلیک کنید


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تپه تاریخی طالب آباد
[ شنبه ۱۳٩٥/٢/٢٥ ] [ ٩:٥۳ ‎ق.ظ ] [ علی سنجری ژوژکیان ]