جوابیه میراث فرهنگی در رابطه با تپه طالب آباد

 

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کمبود نیروی حفاظتی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مدتی است گریبان آثار تاریخی کشورمان را گرفته؛ آن را بلند کرده و به دیوار تخریب و طمع کوبانده. دیواری که آجرهایش را قاچاقچیان به طمع کشف دفینه روی هم انباشته اند و با انجام تخریب های عمیق در دل آثار باستانی پشت این دیوارهای بلند، تاریخ را تاریک کرده اند.

تخریب «تپه طالب آباد راگا » شهر ری که خبر آن در رسانه های رسمی منتشر شد، یکی از چند نمونه در معرض تهدید است. محوطه تاریخی «طالب آباد راگا» شهر ری با شماره 13362 در فهرست ملی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به ثبت رسیده است. اما قاچاقچیان به طمع پیدا کردن گنج و حفر تونل، بدنه هزاران ساله آن را تا حد زیادی سوراخ سوراخ کرده‌اند!

رحیم زاده، مدیر کل اداره میراث فرهنگی شهر ری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: «این تپه حدود هشت، نه سال پیش توسط قاچاقچیان سوراخ شده و به محوطه آن آسیب رسیده است و پس از راه اندازی اداره کل میراث فرهنگی شهر ری و ایجاد گشتهای حفاظتی تا کنون حفر جدیدی مشاهده نشده است.»

رحیم زاده انتشار خبر بعضی خبرگزاری ها مبنی بر حفر تونل جدید در این تپه باستانی را نیز تکذیب کرد. گشت های حفاظتی ناکافی که تعداد آنها به دو یا سه نفر بیشتر نمیرسد و هر چند ساعت یکبار میتوانند آنجا را ببینند و در آن گشتی بزنند. آنقدر زمان گشت زنی در این مناطق با فاصله و طولانی است که قاچاقچیان، فرصت حفرهای جدید و ناملموس را در دل تپه باستانی طالب آباد داشته باشند!

از طرفی ثبت اثر تاریخی دست خورده آن هم به این شدت و آسیب های به وجود آمده در بافت تاریخی «تپه طالب آباد راگا» چندان متفکرانه نیست. علاوه بر آن تصاویر دریافت شده از اهالی روستای طالب آباد شهر ری نشان از تخریب های جدید در این تپه تاریخی طالب آباد میدهد.

تپه ای که دل و روده آن را مانند لپه پاک کرده اند و حالا نه از قاچاقچیان مخفی مرموز خبری هست و نه اشیایی که احتمالا وجود داشته اند.

موضوعی که به نظر می‌رسد نه یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی توانایی برطرف کردن آن به تنهایی را دارد و نه بودجه محدود اختصاص یافته به این سازمان می تواند باری از دوش مشکل عدیده آن بردارد.

هرچه بودجه هست در مسیر گردشگری و هتل سازی صرف می شود و در آخر هم کمبود هتل در کشور برای توریست های خارجی محسوس است. علاوه بر آن ابنیه و آثار فاخر کشور هم به تدریج در حال نابودی اند.

کمبود بودجه، نبود نیروی حفاظتی کافی و رها کردن آثار تاریخی بی سرپرستی که البته شناسنامه هم دارند باعث شده کسی حاضر به قبول سرپرستی آنها نکند؛ چرا که مخارجی را بر دست مسئولان امر میگذارد.

حال باید دید که چه موقع دولت پدر، سرپرستی میراث فرهنگی مادر و آثار بی سرپرست را می پذیرد و آنان را از بی سرپرستی و سرمای بی توجهی نجات خواهد داد.

برای دیدن فیلم اینجا کلیک کنید


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تپه تاریخی طالب آباد
[ شنبه ۱۳٩٥/٢/٢٥ ] [ ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ ] [ علی سنجری ژوژکیان ]